Biuletyn nr 5 (1/2017) do nabycia w formie e-book'a
Szanowni Czytelnicy!
Oddajemy w Wasze ręce piąty cykliczny numer Biuletynu Nieruchomości Polskiego Towarzystwa Rzeczoznawców Majątkowych, wydany we wrześniu 2017 r.
W tym wydaniu głównie tematyka warsztatowa, zarówno czysta, jak też w połączeniu z zagadnieniami prawnymi.
Joanna Waluk-Pacholska uchyliła rąbka tajemnicy ze swojego warsztatu rzeczoznawcy i zaprezentowała fragment wyceny wykorzystanej dla potrzeb ustalenia opłaty z tytułu renty planistycznej.
Swój pogląd na problem wyceny dróg dla celów odszkodowań, wraz z praktycznym przykładem, przedstawił dr Jan Łopato w artykule pt. Wycena tzw. nieruchomości drogowych w związku z odszkodowaniem.
W kwietniu 2016 roku znowelizowano przepisy dotyczące zasady obrotu nieruchomościami rolnymi. W poprzednim numerze Biuletynu pytaliśmy, czy ta zmiana wpłynęła na zmianę cen gruntów rolnych, czy też nie miało to dla rynku żadnego znaczenia? Na te oraz na inne pytania szukała odpowiedzi Wioletta Holak, dokonując analizy obrotu gruntami rolnymi.
Prawo widziane z perspektywy rzeczoznawcy to artykuł Tomasza Bielińskiego i jego opinie o tym co nas zatem cieszy, a co niepokoi w związku ze zmianami wprowadzonymi do ustawy GN.
Jest też prawo w postaci czystej (ważne orzeczenie NSA).
Wszystkie tematy ważne w działalności zawodowej rzeczoznawcy majątkowego. Artykuły warsztatowe to wręcz obowiązkowa lektura dla praktyków wyceny. Poniżej spis treści oraz do pobrania załącznik w formacie PDF z okładką, spisem treści i artykułem wstępnym od Redakcji przedstawiającym zawartość numeru.
Co nas cieszy, co nas niepokoi. O zmianach w ustawie o gospodarce nieruchomościami
Kropla drąży skałę! Po 1 września 2017 roku kilka dobrych zmian w prawie o nieruchomościach, z których część wywalczyliśmy sobie sami. Część nowości niepokoi. Jednak zasadnicze kwestie wciąż nie zostały skodyfikowane, a nawet się o nich nie mówi.
Opłaty planistyczne raz jeszcze. Z warsztatu rzeczoznawcy majątkowego.
Prezentacja warsztatu wyceny wartości nieruchomości gruntowej dla potrzeb ustalenia jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości na skutek uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w związku ze zbyciem nieruchomości.
Analiza zachowań uczestników rynku nieruchomości rolnych z obszaru powiatu wadowickiego, woj. małopolskie, w świetle nowych zasad obrotu gruntami rolnymi.
Jak zmiany prawa po 1 stycznia 2016 r. i 30 kwietnia 2016 r. wpłynęły na zachowania uczestników rynku nieruchomości rolnych? Analiza rynku przeprowadzona przez rzeczoznawcę majątkowego na przykładzie powiatu wadowickiego.
Wycena tzw. nieruchomości drogowych w związku z odszkodowaniem
Autor, w oparciu o własne praktyczne doświadczenia zawodowe, obronione w toku praktyki biegłego sądowego, podaje algorytm wg którego, jego zdaniem powinien działać rzeczoznawca majątkowy określający wartość nieruchomości wywłaszczanych na potrzeby realizacji dróg publicznych.
Orzeczenie sądowe: Stan nieruchomości w wycenie nieruchomości przejętych pod drogi publiczne decyzją ZRID
Przedstawienie ważnego z punktu widzenia praktyki wyceny orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.