Biuletyn nr 13 (2/2022) - do nabycia w formie e-book'a
Drodzy Czytelnicy!
Mamy ogromny zaszczyt zaprezentować Wam kolejny numer Biuletynu Nieruchomości. Tym razem wydanie wyjątkowe, stanowiące kontynuację pierwszej dużej publikacji PTRM-u z listopada 2010 r. Tak zwany „Zerowy” Biuletyn Nieruchomości, który ukazał się równo dwanaście lat temu jest jednym z najczęściej czytanych tekstów udostępnianych na witrynach naszego stowarzyszenia: ptrm.pl i biuletyn.nieruchomosci.pl. Porusza on trudny, a jednocześnie bardzo często spotykany temat wyceny służebności przesyłu. Zaprezentowana metodologia wyceny i w ogóle koncepcja spojrzenia na ten temat spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem w gronie rzeczoznawców majątkowych, także bezpośrednio zainteresowani instytucją służebności przesyłu oraz sądy rozpatrujące poszczególne sprawy doceniły zaproponowane rozwiązania – o czym świadczy ogromna liczba postępowań w których podstawą rozstrzygnięć były wyceny zrealizowane na sposób zaproponowany przez PTRM. Poszczególne artykuły są często cytowane w Waszych operatach szacunkowych, a zaproponowane wzory czy wartości współczynników są wprost przenoszone do opinii. „Zerowe” wydanie Biuletynu Nieruchomości stało się ważną pozycją w bibliotece rzeczoznawcy majątkowego. To dla nas ogromne wyróżnienie.
Wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu. Odpowiednie, czyli jakie?
Właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu.
Rany Julek! Jak to wycenić? Czyli studia przypadku (część pierwsza)
W życiu każdego z rzeczoznawców nadchodzi taki moment, że staje przed tak nietypowym zadaniem, że zadaje sobie pytanie: Rany Julek! Jak to wycenić?
Rany Julek! Jak to wycenić? Czyli studia przypadku (część druga)
W życiu każdego z rzeczoznawców nadchodzi taki moment, że staje przed tak nietypowym zadaniem, że zadaje sobie pytanie: Rany Julek! Jak to wycenić?
Szacowanie wartości służebności drogi koniecznej i wynagrodzenia za ustanowienie służebności,
Wartość służebności i jednorazowe wynagrodzenie za ustanowienie służebności powinny uwzględniać: straty i uciążliwości wynikające z ustanowienia służebności dla właściciela nieruchomości obciążonej, korzyści uzyskane z ustanowienia służebności przez właściciela nieruchomości władnącej, ewentualne obniżenie wartości nieruchomości obciążonej. Jak to policzyć!
Korzystanie z nieruchomości pod przesył. Przykłady.
W artykule podano przykłady rozwiązań problemów wynagrodzeń za przesył.