Problematyka związana ze służebnością przesyłu i bezumownym korzystaniem z gruntu przez przedsiębiorstwa przesyłowe od lat jest obecna w orzecznictwie Sądu Najwyższego, mimo to wiele związanych z tym zagadnieniem problemów nadal pozostaje nierozstrzygniętych.
Służebność przesyłu i bezumowne korzystanie z nieruchomości w świetle aktualnego orzecznictwa
W artykule na podstawie przepisów prawa i orzeczeń sądowych pokazano jak rozumieć samo pojęcie służebności przesyłu obecnie i w okresie przed istnieniem przepisów je definiujących oraz jaka jest podstawa prawna ustanowienia służebności przesyłu.
Omówiono pojęcia wynagrodzenia i odszkodowania z tytułu ustanowienia służebności przesyłu, a także pokazano różnice między nimi. Odpowiedziano na pytanie czy i na jakich zasadach należne jest wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu dla nabywcy nieruchomości.
Zasadniczą częścią takstu jest omówienie zasad określania wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu. Zawarto tu opis procedur i wzory obliczeń.
W artykule poruszono też zagadnienie stref ograniczonego użytkowania w kontekście istniejących zapisów w MPZP, a także pokazano zasady określania wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości zajętych przez urządzenia infrastruktury technicznej.
Autorka odnosię się też do metodyki określania wysokości opłat i odszkodowań z tytułu służebności przesyłu i bezumownego użytkowania, stosowanej przez Jarosława Matejczuka.
Artykuł jest częścią Biuletynu nr 1/2015. Biuletyn w cenie 50 zł brutto jest do nabycia w sklepie internetowym PTRM. Zamówienia na biuletyn można też składać do Sekretariatu PTRM.