Artykuł jest wynikiem kilkunastoletniej obserwacji zachowań rynku hodowli drobiu z terenu północnego województwa mazowieckiego - powiat żuromiński, sierpecki i mławski, południowego województwa warmińsko-mazurskiego - powiat działdowski i nidzicki oraz wschodniego kujawsko-pomorskiego - powiat rypiński i brodnicki.
Tadeusz Dębski: Kilka uwag na temat wyceny ferm drobiu
Obserwacje te są efektem bezpośredniego uczestnictwa Autora w procesie sporządzania dokumentacji projektowej i kosztorysowej ferm drobiu, w procesie wyceny nieruchomości oraz nadzorze procesu inwestycyjnego. Opracowanie dotyczy jedynie intensywnego systemu hodowli drobiu, który występuje w tym rejonie i który charakteryzuje się dużą koncentracją jednego gatunku ptaków chowanych wyłącznie w specjalistycznych pomieszczeniach.
W artykule na wstępie krótko przybliżono tematykę intensywnego chowu drobiu, a następnie skupiono się na podejściu kosztowym wyceny ferm drobiu.
Autor wskazał na jakich aspektach wyceny należy się skupić wyceniając fermy drobiu w podejściu kosztowym, przedstawił kształtowanie się cen jednostkowych budynków (w przeliczeniu na powierzchnię użytkową i kubaturę budynku) na badanym rynku w przeciągu kilku lat oraz podał konkretne przykłady cen urządzeń służących do produkcji zwierzęcej. Opracowanie wskazuje również źródła, z których można zaczerpnąć dodatkowe informacje, pomocne przy wycenie ferm drobiu.
Artykuł jest częścią jublileuszowego Biuletynu PTRM wydanego na 5 - lecie Towarzystwa. Koszt Biuletynu na nośniku w postaci płyty to 70,00 zł brutto. Zamówienia na biuletyn można składać do Sekretariatu PTRM, lecz najwygodniej można go kupić w sklepie internetowym PTRM.